AGR2R LA MONDIALE

FRANCE

MATTEO MONTAGUTICYRIL GAUTIER RéMY ROCHAS AXEL DOMONT BENOIT COSNEFROY
GUILLAUME BONNAFOND JULIEN BERARD JAN BAKELANDTS

ANDRONI GIOCATTOLI – SIDERMEC

ITALY

DAVIDE VIGANO SERGHEI TVETCOV DANIELE RATTO FRANCO PELLIZOTTI ALBERTO NARDIN
FRANCESCO GAVAZZI MARCO FRAPPORTI EGAN ARLEY BERNAL GOMEZ

ASTANA PRO TEAM

KAZAKHSTAN

NURBOLAT KULIMBETOV ZHANDROS BIZHIGITOV RUSLAN TLEUBAYEV GATIS SMUKULIS DAVIDE MALACARNE
DANIIL FOMINYKH EROS CAPECCHI VALERIO AGNOLI

BARDIANI CSF

ITALY

SIMONE VELASCOALESSANDRO TONELLI PAOLO SIMION LORENZO ROTA MIRCO MAESTRI
SONNY COLBRELLI NICOLA BOEM ENRICO BARBIN

BMC RACING TEAM

UNITED STATES

RICK ZABEL DANILO WYSS LOIC VLIEGEN MICHAEL SCHÄR PHILIPPE GILBERT
FLORIS GERTS JEAN PIERRE DRUCKER BRENT BOOKWALTER

CAJA RURAL-SEGUROS RGA

SPAIN

RICARDO VILELA HECTOR SAEZ EDUARD PRADES REVERTE SERGIO PARDILLA BELLON ANTONIO MOLINA
JOSé GONCALVES DOMINGOS ANDRE GONCALVES DAVID ARROYO DURAN

CANNONDALE-DRAPAC PRO CYCLING TEAM

UNITED STATES

RUBEN ZEPUNKTE TOM JELTE SLAGTER TOMS SKUJINS KRISTOFFER SKJERPING KRISTJAN KOREN
ANDRE FERNANDO S.M. CARDOSO MATTI BRESCHEL ALBERTO BETTIOL

CCC SPRANDI POLKOWICE

POLAND

BRANISLAU SAMOILAU DAVIDE REBELLIN MACIEJ PATERSKI SIMONE PONZI LUKASZ OWSIAN
JAN HIRT FELIX GROSSCHARTNER VICTOR DE LA PARTE

COFIDIS SOLUTIONS CREDITS

FRANCE

STéPHANE ROSSETTO RUDY MOLARD LUIS ANGEL MATE MARDONES ARNOLD JEANNESSON ROMAIN HARDY
NICOLAS EDET JEROME COUSIN YOHAN BAGOT

ETIXX – QUICK STEP

BELGIUM

MATTEO TRENTIN ZDENEK STYBAR PIETER SERRY FABIO SABATINI MAXIMILIANO ARIEL RICHEZE
FERNANDO GAVIRIA RENDON LAURENS DE PLUS RODRIGO CONTRERAS

GAZPROM-RUSVELO

RUSSIAN FEDERATION

ANDREY SOLOMENNIKOV EVGENY SHALUNOV SERGEY NIKOLAEV ROMAN MAIKIN ALEXANDR KOLOBNEV
ALEXANDER EVTUSHENKO ARTUR ERSHOV IGOR BOEV

LAMPRE – MERIDA

ITALY

JAN POLANC SIMONE PETILLI MANUELE MORI SACHA MODOLO RUI ALBERTO FARIA DA COSTA
KRISTIJAN DURASEK MATTIA CATTANEO MATTEO BONO

MOVISTAR TEAM

SPAIN

GIOVANNI VISCONTI DAYER UBERNEY QUINTANA ROJAS JAVIER MORENO BAZAN ADRIANO MALORI RICHARD CARAPAZ
CARLOS A. BETANCUR GOMEZWINNER ANACONA GOMEZ ANDREY AMADOR BIKKAZAKOVA

NAZIONALE ITALIANA

ITALY

ANDREA PASQUALON RICCARDO MINALI FILIPPO GANNA SIMONE CONSONNI MARCO COLEDAN
VINCENZO ALBANESE EDOARDO AFFINI GIACOMO NIZZOLO

NIPPO – VINI FANTINI

ITALY

GENKI YAMAMOTO EDUARD MICHAEL GROSU IURI FILOSI PIER PAOLO DE NEGRI GREGA BOLE
ALESSANDRO BISOLTI GIACOMO BERLATO DAMIANO CUNEGO

TEAM KATUSHA

RUSSIAN FEDERATION

ANGEL VICIOSO ARCOS REIN TAARAMAE EGOR SILIN JOAQUIN RODRIGUEZ OLIVER TIAGO MACHADO
ALBERTO LOSADA ALGUACIL DMITRY KOZONCHUK PAVEL KOCHETKOV

TEAM SKY

UNITED KINGDOM

BEN SWIFT IAN STANNARD SALVATORE PUCCIO DAVID LOPEZ GARCIA MIKEL LANDA MEANA
CHRISTIAN KNEES SEBASTIAN HENAO GOMEZ PHILIP DEIGNAN

TINKOFF

RUSSIAN FEDERATION

DAVIDE BALLERINI MICHAEL VALGREN MATTEO TOSATTO JURAJ SAGAN MICHAEL GOGL
MANUELE BOARO DANIELE BENNATI ERIK BASKA

WILIER TRIESTINA – SOUTHEAST

ITALY

EUGERT ZHUPA FILIPPO POZZATO JAKUB MARECZKO ANDREA FEDI MATTEO BUSATO
LIAM BERTAZZO MANUEL BELLETTI RAFAEL ANDRIATO